Важно при самостоятелното изпълнение на една поливна система е, то тя да бъде правилно подбрана. Или по-точно казано, поливните елементи трябва да са правилно избрани и позиционирани в градината, така че напояването да е равномерно и благоприятно за растителността. Вторият важен фактор е тръбната мрежа да е съобразена с дебита на поливната система, а той от своя страна трябва да е съобразен с дебита на Вашия водоизточник. Ето защо е препоръчително, дори да искате сами да изградите Вашата система за напояване, да се консултирате със специалист относно избора на компонентите й.
Градински рай ООД предлага на своите клиенти безплатни консултация и проекто оферта за изграждане на поливна система.
Ето и един кратък въпросник, по който можете да бъдете консултирани или да Ви се изготви оферта за напоителна система:
- Схема на зелените площи. Размери на градината/ите и разстояния между тях ако са 2 или повече. Освен схема, може да ни предоставите и снимки.
- Обозначени различните видове растителност в тях (райграс, храсти, дървета, цветя, други).
- Ако има силно изразени различни зони – слънчеви и сенчести, силно ветровити или други, които да изискват по-специфично няпояване.
- Вид на водоизточника: ВиК, сондаж, помпа (хидрофор), друг водоизточник
- Параметри на водоизточника:
– ВиК – размер (диаметър) на тръбата или крана
– Сондаж/кладенец – параметри (дълбочина, диаметър, воден стълб)
– Помпа/хидрофор – параметри (дебит и напор), работна точка или модел - Наличие на подземни комуникации (кабели, ВиК тръби и други)
Колкото по-пълна е информацията, която съберете като изходни данни, толкова по-лесно и точно ще бъде изградена системата за напояване!
Ако все пак решите да планирате своята поливна система сами, тогава следвайте напътствията по-долу.
Стъпка 1: Съберете нужната Ви информация
Използвайте въпросника по-горе за да си набавите всички данни, които ще са Ви нужни в процеса на работа.
Стъпка 2: Изберете поливните елементи
Различната растителност се полива по различни методи:
– Трвни площи/райграс – дъждуване. Използвайте разпръсквачи за подземен монтаж за напояването им
– Храсти, дървета, цветни лехи – капково напояване. Използвайте дебелостенен капков маркуч за напояване на многогодишна и декоративна растителност.
Стъпка 3: Направете схема на монтаж
3.1. Разпръсквачи:
Изберете разпръсквачите според формата и размерите на Вашата градина. Разположете ги така, че всеки да припокрива съседния (пр. Ако разпръсквача е с радиус на разпръскване 3.5 м, то тогава разстоянието между разпръсквачите трябва да е също 3.5 м). Започнете от ъгъла на градината и разположете разпръсквачите по периферията. Ако е необходимо поставете разпръсквачи и в центъра на 360 градуса.
Разпръсквачите се делят на два основни вида:
Дефлекторни разпръсквачи/тип „Спрей“ – подходящи за малки тревни площи. Може да изберете от богата гама дюзи за дефлекторни разпръсквачи с радиус на разпръскване от 0.6 до 5.5 м
Роторни разпръсквачи – подходящи за средни до големи тревни площи. Може да изберете между няколко основни модела с радиус на разпръскване от 5 до 13 м.
Съвет: Използвайте линковете за да се запознаете детайлно с различните модели и техническите им характеристики
3.2. Капков маркуч:
Изберете дебелостенен капков маркуч с разстояние между капкообразувателите 25 см или 33 см, стандартно дебита е 2/2.2 л/ч и го разположете по дължина на площа засята с храсти, цветя и/или дървета през 30 – 35 см.
Съобразете максимално допустимата дължина на поливното крило с тази на избрания модел капков маркуч!
Стъпка 4: Разпределете поливните кръгове
1 поливен кръг е група разпръсквачи свързани заедно с тръба контролирана от един ръчен кран/електромагнитен клапан.
Разделете роторните и дефлектроните разпръсквачи в различни кръгове. Те не могат да работят заедно, тъй като имат различни поливни норми и съответно поливат с различна продължителност.
Разделете разпръсквачите ако има сенчести или слънчеви зони, които ще се нуждаят от различен интензитет на поливане.
Отделете капковия маркуч също на отделен кръг, тъй като и той има различна поливна норма, но и напоява друг вид растителност, която от своя страна има различни поливни нужди.
Съвет: На всякъде, където позволява геометрията на градината и поливната система затворете поливния кръг (вместо тапа на края на тръбата използвайте тройник и колена за да се получи затворен кръг). Така загубите в тръбопровода са по-малки и гарантираме по-добра работа на системата за напояване.
Стъпка 5: Изчислете дебита на поливните кръгове
5.1. Разпръсквачи: Използвайте таблицата с технически характеристики на избраните от Вас разпръсквачи и дюзи и запишете дебита на всеки един от тях. Сумирайте дебитите на всички разпръсквачи в кръга.
5.2. Капков маркуч: Използвайте следната формула
Q l/min = L . q , където
l
Q l/min – дебита на поливния кръг
L – общата дължина на капковия маркуч в метри
q – деита на един капкообразувател (литри в минута)
l – разстоянието между капкообразувателите в метри
Уверете се, че дебита на който и да е поливен кръг не надвишава дебита на водоизточника! Ако това все пак се случи, то тогава разделете разпръсквачите в този кръг на 2 или повече.
При захранване от ВиК използвайте приблизителните максимални дебити на стандартни полиетиленови тръби посочени по-долу или потърсете подробни технически данни на избраната от Вас захранваща тръба.
ПЕ Тръба D20 (1/2″) – 17 л/мин
ПЕ Тръба D25 (3/4″) – 40 л/мин
ПЕ Тръба D32 (1″) – 70 л/мин
ПЕ Тръба D40 (1 1/4″) – 115 л/мин
ПЕ Тръба D50 (1 1/2″) – 180 л/мин
ПЕ Тръба D63 (2″) – 270 л/мин
Ако имате помпа/хидрофор, потърсете техническа информация в придружаващата я документация или използвайте тази, обозначена на метална табелка върху помпата.
Стъпка 6: Ревизионни шахти (автоматизация)
Изберете място на шахта за клапани в градината на достъпно място в близост до водоизточника. Избягвайте поставянето им на места, където има много движение – алеи, зони за игра и др. В нея ще монтирате спирателните кранове /електромагнитните клапани, които ще се свържат към всеки кръг. За удобство в една шахта могат да бъдат групирани до 5 крана/клапана. При по-големите градини може да се наложи монтирането на 2 и повече шахти.
Стъпка 7: Монтаж на системата
Планирането и монтажа на поливната система са доста обширни теми за това и сме ги разделили. Моля ако искате сами да монтирате Вашата поливна система продължете към темата „Как да си монтирам сам напоителна система“.
На забравяйте, че където и да срещнете затруднения може да се свържете с нас за консултация! (контакти)